FAQ: Iskanlı Yapı Ne Demek?

Ev için iskan ne demek?

İskan, yönetmeliklere uygun ve ruhsatı alınmış bir şekilde inşaatına başlanan yapıların, yine mevzuata uygun ve ruhsatlı halde tamamlanmalarının ardından İmar Müdürlüğü Yapı Kullanım İzni Birimi’nin izniyle çıkarılan yapı kullanım belgesidir.

Iskansız evin tapusu olur mu?

Gayrimenkul alacakların bilmesi gereken en önemli husus, iskanı alınmamışbir yerin yasal olarak tamamlanmamış, bitmemiş bir yapı olduğudur. Genelde, iskansız dairelerde Kat İrtifakı durumu söz konusudur. Yani budairelerin tapuları kat irtifak tapusudur. İskanlı bir dairenin tapusu, katirtifakından çıkar.

Iskansız ev almak ne demek?

Yapı Kullanım İzni olmayan yapılar, resmi olarak inşaat halinde nitelendiriliyor. Dolayısıyla, iskansız yapılarda yapılan satışlar daire olarak değil arsa hissesi satışı olarak yapılıyor. İskansız evler satın alınırken, daire tapusu yerine arsa tapusu veriliyor.

Bir evin iskanı olmazsa ne olur?

İnşaat ‘resmen’ tamamlanmamışsa yani iskanı alınmamışsa tapuda kat irtifakı, iskan alındıysa kat mülkiyeti ifadesini görürsünüz. İskan almamış bir konutu satın almak risklidir. Kat irtifakı, inşaatın başladığını ancak tamamlanmadığını, kat mülkiyeti ise inşaatın tamamlandığını ifade eder.

Iskan almak ne kadar?

Yapı kullanım izin belgesi almak isteyenlerin ödemesi gereken bedeller 2016 yılı için şöyledir:Eğer eviniz bir rezidans içerisinde ve binanızın oturumu bin metrekare ve altında ise metrekare başına 2.75 lira: bin – 15 bin metrekare arasında ise 2.97 lira; 15 bin- 50 bin metrekare arasında ise 3.08 lira; 50 bin- 100 bin

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yapı Bakımından Diğerlerinden Farklıdır Ne Demek?

Iskan olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün iskân durumu tapu belgesi üzerinde yer alan bilgilere göre değerlendirilir. Gayrimenkulün niteliği, tapu belgesi üzerinde yazılı olan kısımlarda işaretlidir. Burada kat mülkiyeti ibaresinin vurgulanmış olması söz konusu yapının iskân iznine sahip olduğu anlamına gelir.

Kat irtifakı tapusu olan ev alınır mı?

Kısaca kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz başlamamış ya da inşaat halindeki ev için, müteahhit ile evi satın alan arasında yapılan karşılıklı bir anlaşmadır ve tapu dairesinden alınır. Kat irtifakı henüz inşatına başlanmamış ya da yeni başlanmış bir bina için alınan bir belgedir ve tapu dairesinden alınır.

Kooperatif tapulu ev alınır mı?

Kooperatif tapulu ev alınabiliyor. Kooperatiften edinilen bir gayrimenkulün alınması ile doğrudan kooperatif üyesi olunamıyor. Alan kişi sadece tapuda o gayrimenkulü satın alan kişi olarak görünüyor.

5 yıl içinde iskan alınmazsa ne olur?

Bina fiili olarak bitmiş ama iskan alınmamışsa da “Yapı ruhsatı alındıktan sonra iki yıl içinde inşaata başlanmazsa yada yapı ruhsatı tarihinden 5 yıl içinde yapı bitirilemezse yapı ruhsatı iptal olur. “ Gereği, Bina bitmiş bile olsa; yapı ruhsatı iptal ediliyor.

Binada tek daireye iskan alınır mi?

Bireysel olarak iskan belgesini alabilmek mümkün olmuyor. İskan belgesini alabilmek için sadece müteahhitte olan belgelerin ilgili idarelere verilmesi gerekiyor.

Daire alırken iskan masrafını kim öder?

Söz konusu iskan masrafının ödemesi ise, iskan ruhsatını alan kişiye ait oluyor. Genel olarak iskan ruhsatını almak müteahhitlerin sorumluluğunda kabul edilse de, satış veya kat karşılığı sözleşmesinde bu konuyla ilgili bir madde yer alıyorsa bu madde uygulanıyor.

Apartmanda iskan alınmazsa ne olur?

İskan izni alınamazsa hukuki süreç nasıl işliyor? Eğer satın aldığınız evin iskan izni çıkmazsa veya iskan izni bina bittiği halde alınmamışsa kat malikleri tarafından müteahhit veya inşaat firmasına dava açılabiliyor. Ayrıca bu süreç içinde iskansız evin değeri de düştüğü için yine tazminat davası da açılabiliyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Inşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

Iskanı olmayan daire satılır mı?

Dolayısıyla, iskansız yapılarda yapılan satışlar daire olarak değil arsa hissesi satışı olarak yapılıyor. İskansız evler satın alınırken, daire tapusu yerine arsa tapusu veriliyor. İskan belgesi olmayan evler için banka kredileri kullanılamıyor.

Iskansız bina nereye şikayet edilir?

Müteahhitin iskan almaması halinde ise kişiler sulh hukuk mahkemelerine başvuruda bulunarak haklarını arayabilecekler.

Iskanı olmayan dükkan alınır mı?

İskanı olmayan dükkanlar kiralanamaz diye yasal bir esas olmamak ile birlikte; isteyenler iskan belgesi olmayan dükkanları kiralayabiliyor. İskan belgesi olmayan dükkan ilk başta elektrik ve su gibi zorunlu aboneliklerin yapılmasında sorun çıkarabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *