FAQ: Yapı Denetim Firmaları Nereye Şikayet Edilir?

Inşaat ile ilgili şikayetler nereye yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013 yılında Alo 181 Çağrı merkezini hizmete alarak vatandaşlarla birebir iletişim kurulmasını hedefledi. Bakanlığımız 2023 çevre ve şehirleşme vizyonu, yaşam kalitesini artıran, insan ve çevre prensibi çerçevesinde Alo 181 ile vatandaşa 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Müteahhit nasıl şikayet edebilirim?

Eğer müteahhit söz konusu işleri yapmıyor, geciktiriyor veya yanlış yapıyor ise, maliye bakanlıkları ve belediyedeki beyaz masalara şikayet edilebilir.

Riskli binalar nereye şikayet edilir?

Riskli Yapılar – Alo 181.

Kaçak yapı şikayet dilekçesi nereye verilir?

Kaçak yapı olarak düşündüğünüz binaları, gecekonduları belediyeye dilekçe hazırlayarak şikayet edebilirsiniz.

Gürültü ile ilgili şikayetler nereye yapılır?

Gürültü yapan komşu veya gürültüye neden olan işyeri hakkında Alo 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aranabilir. Alo 181 Gürültü Şikayet Hattı 7/24 prensibiyle çalışmaktadır. Gürültü ile ilgili şikayetler Alo 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezine yapılıyor. 7

Apartman ile ilgili şikayetler nereye yapılır?

Cevap: Apartmanınızın bulunduğu belediyeye gidip şikayet dilekçesi vermelisiniz. Ayrıca belediye makamının bir üst makamı olan Kaymakamlık’a da ilgili konu için dilekçe verebilirsiniz. Komşuluk haklarınızın zedelenmesinden bahisle de Savcılığa şikayet etme hakkınız vardır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Yapı Kredi Güvenlik Kodu Nerede?

Yeni binada müteahhit sorumluluğu kaç yıl?

Müteahhit tarafından inşa edilmiş ve iskanı alınmış binalarda, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre müteahhittin sorumlulukları konutun teslim tarihinden itibaren sıfır olanlarda 5 yıl, ikinci el olanlarda ise 3 yıl devam etmektedir. Konut sahibi olmak belki de hepimizin hayallerinden biridir.

Oturma izni almayan müteahhit nereye şikayet edilir?

Müteahhitin iskan almaması halinde ise kişiler sulh hukuk mahkemelerine başvuruda bulunarak haklarını arayabilecekler.

Bir müteahhit yaptığı binadan kaç yıl sorumludur?

Müteahhit yaptığı binadan 5 yıl boyunca sorumlu tutulabiliyor. Sattığı dairelerden de 5 yıl boyunca müteahhit sorumlu oluyor. Eğer müteahhitten kaynaklanan hile veya mal hakkında bir gizleme var ise zamanaşımı işlemiyor.

Eski bina nereye şikayet edilir?

HASARLI BİNA TESPİTİ İHBAR HATTI Hasarlı bina tespiti ihbar hattı ve konu ile ilgili ayrıntılı bilgi, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Tapu Kadastro çağrı merkezi ALO 181 numaralı hattı arayarak öğrenebilirsiniz.

Riskli binalar ne olacak?

Riskli yapı, malikleri tarafından yıktırılmamışsa yapının idari makamlarca yıktırılacağı belirtilerek 30 günden az olmak üzere ek süre tanınıyor. Yıktırılamayan yapılar Bakanlıkça veya il müdürlüklerince yıkılıyor veya yıktırılıyor. Bu yıktırmanın masraflarından malikler hisseleri oranında sorumlu oluyor.

Riskli bina tespiti için nereye başvurulur?

Riskli bina ihbarı için Bakanlık tarafından bir telefon hattı kurulmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Tapu Kadastro Çağrı Merkezi ALO 181’e konu hakkında her türlü görüşü iletebilirsiniz.

Kaçak yapı nasıl şikayet edilir?

Kaçak inşaat ve kaçak kat şikayeti için bağlı olunan belediyenin Yapı Kontrol Müdürlüğü Yıkım Şefliğine başvuru yapılması gerekiyor. Söz konusu başvuru bir dilekçe ile yapılabiliyor.

Kaçak yapı ihbarı nasıl yapılır?

KAÇAK YAPI İHBAR NUMARALARI Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum paylaşımlarında ayrıca vatandaşların kaçak yapıları ihbar edebilecekleri numalara ilişkin de bilgi vererek çevre ihbar hattı numarasının 0532 01 01 181 ve çağrı merkezi numarasının da ALO 181 olduğunu hatırlattı.

You might be interested:  Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınacak?

Kaçak yapı cezası nedir?

İlk olarak 42. maddenin 5. fıkrasına göre, Kanun’un 27. maddesine göre belirlenmiş köy yerleşik alanı ve civarı sınırları içinde köyün nüfusuna kayıtlı olan ve köyde sürekli oturanlar tarafından, projeleri fen, sanat ve sağlık şartlarına uygun olmasına rağmen valilik onayı alınmadan ve muhtarlığa bildirim yapılmadan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *