Okuyucular soruyor: Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik belgesi için kimler başvurabilir?

Müteahhitlik başvurusu için üniversite diplomasına ihtiyaç yoktur. Türkiye vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran her birey belgeyi almak için başvuru yapabilir. Detaylı bilgi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili birimine ulaşmak için tıklayınız.

Müteahhitlik Yeterlilik belgesi nasıl alınır?

Müteahhitlik Belgesi Nereden Alınır? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne teslim ettiğiniz başvuru formu incelendikten ve onay aldıktan sonra müteahhitlik belgenizi alabilirsiniz. İnceleme sürecinde bakanlık tarafından yetki belgesine sahip olmanızın önünde bir engel olup olmadığı detaylı bir şekilde incelenir.

H grubu müteahhitlik belgesi kaç metrekare 2021?

H Sınıfı Müteahhitlik Belgesi için iş deneyimi aranmayacak, ilk defa inşaat yapacak firmalar H sınıfı müteahhitlik belgesi alabilecek. Ancak bu firma da en fazla tek ruhsatta 1000 metrekare inşaat yapabilecek.

Müteahhitlik belgesi almak için kaç gün sürer?

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne eksiksiz belgeler ile başvurduğunuzda 15 gün sonra yetki belgeniz çıkar.

Müteahhitlik belgesi nasıl alınır 2021?

Müteahhitlik yetki belgesi almak isteyen kişiler kendilerinin bulundukları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilir. Bu başvuru sırasında kişinin müteahhitlik başvurusu adı altında bir başvuru formu doldurması gerekir. Bu başvuru formu dilekçe olarak doldurulup belge talebinde bulunulur.

You might be interested:  FAQ: Kargir Yapı Ne Demek?

H Grubu müteahhit kaç m2 2020?

H sınıfı müteahhitlerde iş deneyimi aranmayacak ancak bu firma en fazla tek ruhsatta 1000 metrekare inşaat yapabilecek. Geçici sınıfta ön şart aranmıyor. 500 metrekare ve en çok 2 katlı olacak şekilde kendi evini yapmak isteyenlere 1 defaya mahsus bu hak veriliyor.

E grubu müteahhitlik belgesi kaç metrekare 2020?

E Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek seferde 15 milyon liralık iş ve 7 bin 500 metrekare alana inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grubun tek ruhsatta üstlenebileceği inşaat, 15 bin metrekare alandır.

Yeni müteahhit kaç metrekare inşaat yapılabilir?

A sınıfı müteahhit tüm büyüklüklerdeki işi yaparken, H sınıfı yani ilk defa inşaat yapacak firma tek ruhsatta en fazla 1000 metrekare yapabilecek. Firmaların son 3 yıllık bilançoları da incelenecek.

Müteahhitlik ücreti ne kadar?

G Sınıfı Müteahhitlik Hizmet Ücreti Tek ruhsatta yapabileceği yapı maliyeti 6847384,64 Türk Lirasıdır. Bu müteahhitlik sınıfı için asgari iş deneyimi 4564923,09 Türk Lirası ve asgari banka referansı 228246,15 Türk Lirasıdır.

Müteahhitlik Belgesi ücreti ne kadar?

Verilen belgelere göre başvurunun komisyon tarafından uygun bulunması halinde ise Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti 1.300 TL, (H grubu için başvuru sırasında bu bedel de yatırılmış olmalıdır.) olmak üzere, toplamda 2.900 TL + 350 TL + 1.300 TL = 4.550 TL ücretlendirme yapılmaktadır.

Inşaat yapmak için müteahhitlik belgesi gerekli mi?

Her müteahhitin bir inşaatın yapımını üstlenebilmesi için müteahhitlik yetki belgesi alması gerekiyor.

Müteahhitlik belgesi olmadan inşaat yapılır mı?

16/12/2010 tarih ve 27787 Saylı Resmi Gazete de yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik gereğince müteahhitlerin yetki belgesi alması gerekiyor. Buna göre, müteahhitlik belgesi olmadan inşaat yapılamıyor.

Müteahhitlik Yetki Belgesi için nereye başvurulur?

Müteahhitlik belgesi almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi üzerinden müteahhitlik belgesi sorgulamasının yapılabilmesi mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *